2019-ųjų kovo 23 dieną Lietuvoje veikė vienintelę Baltijos šalyse kosminė stotis: ROBOTIADA 2019. Ji traukė lankytojus kosminėmis dirbtuvėmis, parodomis, pramogomis ir žinoma važybomis.

Pirmieji apdovanojimą atsiėmė 3 kg LEGO sumo varžybų dalyviai. Šio tipo varžybos ROBOTIADOJE organizuojamos pirmą kartą, tad laimėti šansai buvo dideli. Paruošti bet kurios kategorijos 3 kilogramų svorio robotą kovoms užtrunka nei daug nei mažai - keli mėnesiai darbo ir nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų. Jų visų tikslas - būti stipresniems už savo priešininką ir išstumtį jį iš arenos ringo. Pirmąją vietą 3 kg LEGO sumo kovose užėmė ir Phoenix Contact įsteigtą prizą laimėjo Turtle: Ultimate, kurio savininkas Kipras Lukoševičius iš Panevėžio. Antroji vieta atiteko robotui vardu Grizzly ir jo savininkui iš Latvijos Otto Vaškevičs. Garbingą trečiąją vietą iškovojo Turtle 4.0 ir jo savininkas Simas Markevičius iš Panevėžio.

3 kg sumo rungtyje laimėtojai pasiskirstė taip: I-oji ir III-ioji vietos su robotais ACE ir Javelin iškovojo šių robotų savininkas Marcin Dziubek iš Lenkijos. II-oji vieta atiteko robotui Vertex ir jo kūrėjams Neilui Antanavičiui ir Kiprui Melnikovui. Pirmosios vietos prizą skyrė Phoenix Contact. Neilas Antanavičius ir Marcin Dziubek gavo į didžiausias sumo robotų kovas All Japan. Tai itin garbingos varžybose, kuriose lietuviai Neilas ir Kipras atstovaus Lietuvą.

iRobot dulkių siurblių sumo kovose didžioji dalis dalyvių atvyko iš Latvijos ir Lenkijos – lietuvių čia mažuma. Tai matyti ir prizinėse vietose – jas visas nuskynė atstovai iš Latvijos. Pirmoji vieta atiteko robotui VVV2 ir jo savininkui Dāvis Spuņģis. Antroji vieta – robotas Opis ir jo savininkas Kalvis Zaļaiskalns. Trečioji vieta atiteko robotui Mildiņš, kurio savininkas Roberts Cipruss.

Folkrace – tai autonominių robotų lenktynės. Šie robotai nevaldomi pulteliais ir jie turi pervažiuoti trasą: įveikti kalnelius, neužkliūti už sienos, kliūčių esančių per vidurį. Valdant pulteliu pralėkti trasą būtų juokų darbas, bet paruošti autonominį robotą tokioms varžyboms yra daug pastangų reikalaujanti užduotis. Robotas turi turėti atstumo, spalvos jutiklius, pusiausvyros. Reikia apgalvoti konstrukciją, nes robotas su per mažais ratais gali apvirsti ir jo kova bus baigta. Programas sudaro daugybė „if“ arba lietuviškai jeigu sąlygų, nes robotas turi jausti aplinką. Be viso to - laimi greitis, tad nėra laiko važiuoti lėtai ir atsargiai. Lenktynių Folkrace varžybos šiais metais buvo suskirstytos į 2 dalis: regular ir advanced. Regular kategorijoje galėjo varžytis vaikai ir jaunuoliai iki 16 metų. Advanced – vyresni. Regular kategorijos laimėtojai: I-oji vieta Phantom ir jo savininkas Artemijs Čudinovs iš Latvijos. II-oji vieta atiteko mBlind ir roboto savininkui Pauliui Jasėnui iš Panevėžio. III-oji vietą iškovojo robotas TFM Antons Minajevs taip pat iš Latvijos. Advanced kategorijos laimėtojai: I-ąją III-iąją vietas užėmė Latvijos atstovo Matīss Buks robotai MoricsV6 ir Morics V4. II-oji vieta atiteko taip pat latviui Dairis Irbe ir jo robotui Tinis.

Maži, bet greiti kaip bitės, kas? Taip žinoma, linijos sekimo robotai. Šie robotai siekia pademonstruoti tikslumą ir greitį. Kiekvienais metais Robotiados komanda atrenka geriausias Formulės 1 trasas. Šiais metais linijos sekėjai varžėsi ant Bahreino trasos. Visi jie važiuoja po kelis kartus, fiksuojamas geriausias greitis. Linijos sekimo varžybos 2019-aisiais buvo padalintos į 3 pogrupius: LEGO, regular ir advanced. Šių varžybų generalinis rėmėjas „Lemona“. Advanced kategorijoje varžėsi robotai turintys turbiną, kuri leidžia geriau pritraukti robotą prie trasos dangos. LEGO kategorijo nugalėtojai pasiskirstė taip: I-oji vieta atiteko latviui Kirils Ivanovs ir jorobotui Blitz. Antrąją vietą iškovojo robotas Ash ir jo savininkas Valerijs Korols. Trečioji vieta atiteko robotui Ździebełeczko ir atstovui iš Lenkijos Józef Szymelewicz. Regular pogrupio varžybų laimėtojai pasiskirstė taip: Valentas Labuckas iš Šiaulių su robotu Greitis užėmė pirmąją vietą. Artemijs Čudinovs su robotu Phantom iškovojo antrąją vietą. Trečioji vieta taip pat atiteko atstovui iš Šiaulių Deimantui Norviliui su robotu Kinietis. Linijos sekimo Advanced pogrupyje prizines vietas susišlavė šiaulieičiai. Pirmąją vietą užėmė TyphoonB4 ir jo savininkas Nerijus Ramanauskas. Garbingoje antroje vietoje liko robotas Leila ir jo savininkas Ričardas Gečas. Robotas N3ZIN4U ir jo savininkas Deimantas iškovojo trečiąją vietą.

Mini sumo ir LEGO robotų sumo – gausiausia varžybų kategorijoje. Čia rungėsi net 133 robotai, tad kovos vyko visą dieną. Maži, iki vieno kilogramo svorio robotukai, kaunasi vienas prieš kitą. Čia taip pat svarbu būti greitesniam, vikresniam ir išstumti priešininką iš ringo. LEGO sumo kategorijoje vietos pasiskirstė taip: robotas Taifūnas užėmė I-ąją vietą, jo savininkas Andrius Antanaitis iš Pakruojo r. II-oji vieta atiteko robotui Batman ir jo savininkui iš Latvijos Kirils Ivanovs. Trečiąją vietą iškovojo robotas Mink ir jo savininkas Saulius Tribulaitis, taip pat iš Paruojo rajono. Mini sumo regular kategorijos laimėtojai: pirmoji vieta atiteko robotui Shevron3 iš Klaipėdos ir jo savininkui Aleksandr Kazbaras. Antrąją vietą iškojovo robotas Twister ir jo savininkas Klaudijus Varanavičius iš Joniškio. Trečiąją vietą užėmė robotas Blaze ir jo savininkas Jonas Liaudanskas iš Šiaulių. Mini sumo advanced laimėtojai visi iš Latvijos: I-ąją vietą garbingai iškovojo robotas SCORPION ir jo savininks iš Latvijos Aleksandrs Tikačovs. Antroji vieta taip pat atiteko latviui su robotu Power Riga ir jo savininkui Ugis Bergfelds. Trečioji vieta su robotu MA atiteko Matīss Buks.

Aukščiau paminėtoms robotų varžybų komandoms papildomus ne piniginius prizus skyrė „Mantinga“ – kiekvienas išsivežė po didžiulį krepšį gardžių kepinių. Varžybų dalyvių krepšelius dovanojo ROBOTIADOS draugai Phoenix contact, Akvilės mineralinis vanduo, Rūtos saldainių fabrikas, Tymbark sultys ir Saulės grūdas. Renginio svečiai ir dalyviai vaišinosi ekologiškais „Auga“ pieniškais kokteiliais.

ROBOTIADOS metu taip pat vyko ir Lietovs First LEGO league Lietuvos finalinis čempionatas. Į šias varžybas po atkrintamųjų varžybų pateko tik 16 geriausiai pasirodžiusių komandų. Jos varžėsi dėl patekimų į pasaulio ir Europos čempionatus, piniginių prizų bei papildomų Comic Con Baltics prizų. Varžybas sudaro 3 dalys: esminių vertybių pristatymas, tiriamasis projektas ir robotų lauko važiavimas. Pirmąsias tris prizines vietas iškovojo Kauno Jėzuitų gimnazijos komandos. Komanda PHOENIX, absoliutus nugalėtojas visose kategorijos I vieta ir 1000 € piniginis prizas ir kvietimas atvykti atstovauti Lietuvą į FIRST Championship Detroit, JAV. Komand AMBER, absoliutus nugalėtojas II vieta ir 500 € piniginis prizas bei kvietimas atvykti atstovauti Lietuvą į FIRST LEGO League Open International Lebanon. Komanda LITBOT100, absoliutus nugalėtojas III vieta, 300 € piniginis prizas bei kvietimas atvykti atstovauti Lietuvą į FIRST LEGO League Open International Turkey. Po 100 € piniginius prizus laimėjo šios komandos: LSMU gimnazijos komand ROBONAUTAI kaip Robotų varžybų nugelėtojai. Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos komanda Kosminė kačių katastrofa - Geriausias projektas. Utenos Vyturių progimnazijos komandai Žaibas įteikta nominacija už FLL vertybių puoselėjimą. VGTU inžinerijos licėjaus komanda ORBIT STAR užėmė Geriausio roboto dizaino nominaciją ir prizinę vietą.

Dėkojame visiems varžybų dalyviams, teisėjams, savanoriams ir žiūrovams, be kurių palaikymo nebūtų taip smagu kautis.

Generalinis renginio rėmėjas „Žaislų planeta“. Renginio globėjas - Vilniaus miesto savivaldybė.

Renginiui įvykti padeda Swedbank, MITA, Elektromarkt, Ruptela, Lemona Electronix, Auga group, Phoenix Contact, Mantinga, Asanta, Explde, Illusion room, Baltic Orbis, Rūtos saldainių fabrikas, Saulės grūdas, Tymbark.